KalóriaBázis
Vezesd a fogyásod!
Magyar
Belépés
Belépve maradok
4 éve
#142
shinita 1
Válasz Optilikusz #141 számú posztjára
Nem, a ketogén diéta egy erősen szénhidrátszegény étrend, lehet 40 és 95% zsír is, ha ketózisba kerül vele az adott ember. A terápiás ketó az, ahol 75 vagy 80% zsír van előírva , de a többség nem terápiás ketón van. A szénhidrát alacsony (fel nem fogom, hgoy fér bele valakinek 10%, az a legtöbb embernek túl sok, ha nem koplal erősen), a fehérje jó esetben egyéni és grammban adható meg a nettó testsúlyhoz, itt azért van mozgástér... A zsír pedig a maradék, akármennyi is legyen az. Nyilván ha hirtelen aktív lennék és 5000 kcal kellene nekem naponta, akkor célszerű lenne megugrasztani a zsírt (míg a szénhidrátnak illene 1% alatt maradnia, de a fehérje is durván lecsökkenne, mondjuk 6%-ra, ha tudnék én olyat). Elég fura (de tipikus) elvárás ugyanolyan százalékon tartani a fehérjét...

A paleó lehet szénhidrátdús, nekem special az volt eleinte. Aztán a töredékére esett a szénhidrát. Ha manapság paleózom néha (véletlenül), az ennek a töredéknek a tizede.

A két étrend nem zárja ki egymást.

Millióféle stílus van mindkettőnél, kétlem, hogy sok közös van a carnivore és a vegán ketó étrendekben... Jó, az alacsony szénhidrát ott van, ami sokat jelent, de azért mégis...

A mai ember nehezen ehetne hasonlóan, mint az ősember (aki nem sokra mehetett az akkori növényekkel), az életmódunk is más... Nem értem, miért rugóznak a paleósok és a ketósok is az ősemberek, őszintén szólva. Én úgy akarok enni, ahogy nekem most jó.

Persze senki nem tudja pontosan, hogyan evett az ősember. És melyik, hol, mikor? Nyilván cikkeket lehet találni kb. mindenre és az ellenkezőjére is ebben a témában.

4 éve
#141
Optilikusz 17
A paleolit diéta, a ketogén diéta egy enyhébb formája. Rövid távú pozitív, és hosszú távú káros hatásai hasonlatosak a ketogén diétáéhoz (ami a fórum ketogén témában megtalálható #96).

Ketogén diéta: 70-80% zsír, 15-20% fehérje, 5-10% szénhidrát
Paleolit diéta: 50% zsír, 30% fehérje, 20% szénhidrát

A vicc az egészben az, hogy a növény alapú táplálkozás a tápanyag bevitel szempontjából vizsgálva, sokkal közelebb áll az ősember táplálkozásához, mint a paleolit. A modern kori paleolit étrend csak 4 tápanyagban (fehérje, koleszterin, A-vitamin, cink) van közelebb a valódi, ősi táplálkozáshoz, míg a növényi alapú táplálkozás 13 tápanyagban. (A közelebbi értékek kapcsos zárójelben vannak.)



………………………...…Paleolit…...Ősember…..Növényi alapú

FEHÉRJE (%)………….…..{32………..25-30}………..15
Szénhidrát (%)…………...15……….{35-65………....57}
Zsír (%)……………………...53……….{30-35…………29}
Telített zsír (%)………….....19………..{6/7,5-12……….6}
KOLESZTERIN (mg)……...{1308……..500}…………...0
Omega 6:3 arány………….11:1……..{2:1…………..4:1}
Rost (g/nap)………………….31……….{70-150+……..70}
Riboflavin (mg)……………...2,6………{6,5…………..2,7}
Thiamin (mg)………………..2,7……….{3,9…………..4,6}
C-vitamin (mg)……………...226……….{500…………417}
E-vitamin (mg)……………….24……….{32,8………..31,3}
A VITAMIN (mcg RAE)…..{2436……....3797}……….1513
CINK (mg)………………..…..{33…….....43,4}…………..23
Vas (mg)……………………….25……….{87,4………..32,3}
Kálcium (mg)………………….643……..{1000-1500…..1847}
Nátrium (só) (mg)………….4193………{768………..1005}
Kálium (mg)……………..…….4762……...{7000………..6724}

Külön szeretném felhívni a figyelmet a napi 70-150g rost fogyasztásra, ami verhetetlen bizonyíték arra, hogy az ősember alapjaiban növényevő volt, és többnyire akkor fogyasztott húst, amikor más nem volt számára elérhető. Például télen. És tuti nem evett muffint, kókusz zsírt, olíva olajat, sót, vagy bármilyen más gyárilag feldolgozott alapanyagot....

6 éve
#138
shinita 1
Válasz törölt felhasználó #137 számú posztjára
Neked ez nagyon bejött akkor :) Rengeteget olvastam ketós sikertörténeteket fórumokon s persze másokat is, mivel természetesen van, akinek pokol a ketó és sosem szokja meg. Mások vagyunk. Én szeretem a ketót, de mindössze egy icipicit könnyebben kelek fel és parányit jobban érzem magam, szóval nem éri meg az áldozatokat, akkor ketózom, ha az nekem a természetes épp. Ami gyümölcsszezonban nem igaz, de nálam is nagy változások történtek, simán beérem kevéssel. Egyes gyümölcsökből pedig inkább a kicsit éretlenebbre megyek rá (körte). A banánt továbbra is fantasztikusan éretten szeretem s szerintem mindig fontos gyümölcsöm lesz, amíg lehet kapni (ki tudja, mi lesz 60 év múlva a világban, ugye). Azért nem eszem mindennap, mint kezdő ketósként... :D Ha túl édesnek érezném, van keserű csokim, amivel jó kombót képez...
Nem, nekem a zöldség volt az egyetlen komoly nehézségem. 40 grammal kezdtem, abba pedig sokkolóan kevés zöldség fért. Ma már 30 alá is tudok menni, de nem állandóan és 20 gramm maga a szinte zöldségmentes pokol. Nagy zöldségimádó voltam s bár kitartással drasztikusan lecsökkentettem a fogyáshoz nálam amúgyis előnytelen nagy zöldségfogyasztásomat, azért vannak határok, főleg, hogy nekem "sok" szénhidrát jön a normál ketós ételeimből is (tojás, olajos magvak).
Fogyni ketóval se fogytam (amikor elkezdtem, már túl kicsi volt a kalóriaigényem, alatta pedig nem bírtam, régen remekül bevált volna, hisz a sima szénhidrátcsökkentés is működött), de azért segít, egy fontos puzzle darabka tud lenni. mivel engem nem laktat a szénhidrát. De van, akit pont az laktat vagy egyszerűen utálja a ketót (vagy fizikailag nem bírja a szervezete), annak nyilván más kell. Abban egyetértek, hogy nagyon sok embernek jót tenne az erősen szénhidrátcsökkentett étrend, amikor kipróbáltam s odavoltam érte már az első héten, csak néztem, hogy miért nem mondta nekem ezt senki korábban... Sokaknak érdemes lenne kipróbálni. Nem mindenkinek, persze, néha tudja az ember próba nélkül is, ha valami durván egészségtelen neki (mint nekem a zsírszegény étrendek), de sokaknak azért jó lenne, akár ideiglenesen, rájöhetnének erre-arra. De első körben túl durvának tartom a ketót, én magam se bírtam szénhidrátszegény éveim előtt, de utána sima ügy volt, sosem szenvedtem.

Nem biztos, hogy minden előny a ketó miatt jött nálad, de simán el tudom képzelni, hogy a zöme igen. Bámulatosan sokféle pozitívumot képesek az emberek tapasztalni (ahogy sokféle negatív dolgot is, ez már csak ilyen s van, akinek extrém drasztikus váltás a ketó. én mindössze lecsökkentettem egy kicsit a szénhidrátot és nem is ettem kevesebbet, így könnyebb s nem is vagyok valami érzékeny). Szebb álmokról még nem hallottam, de a jobb alvás elég tipikus, azt hiszem. A szellemi frissesség, több energia is nagyon jellemző. Az automatikusan deficitben evés pedig közismert, sajna nekem ez nem jön össze sok mozgás nélkül, de a masszív túlevés esélye durván lecsökkent. Egyeseknek ez túl erős, rengeteg embertől olvastam már, hogy képtelen 500-800 kcal fölött enni ketóban. Nem tudom, hogy tudja egy étrend így elrontani az ember normális működését, de bizonyos evési módszerek még egy nagyevőnél is csodákra lehetnek képesek (nálam csak ideiglenesen, de megtörtént, hogy tényleg maximálisan jóllaktam egy pici étellel, ami úgy az ellentéte a szinte mindig jellemző viselkedésemnek).

ASZTALI VERZIÓ    MOBIL VERZIÓ
Az adatkezelési tájékoztatónkat itt találod.
Az oldal használatával egyidejűleg elfogadod Felhasználási Feltételeinket

Számításaink a Harris-Benedict formulán alapulnak.

Az oldal csak saját felelősségre használható! Az itt megjelenő információk csak javaslatok, nem helyettesítik szakértő orvos tanácsát, diagnózisát, kezelését.
Copyright © www.kaloriabazis.hu
Ez itt a belso szoveg
Ez itt a belso szoveg2